Supermarkeder spiller en central rolle i nutidens samfund, og i Sønderborgområdet viser de endda, at de kan bidrage langt udover varerne på hylderne.

81 %

har BALS' supermarkeder reduceret CO₂-udledningerne med

53 %

har supermarkederne reduceret energiforbruget med

80 %

af supermarkedernes varmeforbrug dækkes af overskudsvarme

Fremtidens supermarkeder

Der er godt og vel 30 supermarkeder i Sønderborg Kommune, som hver især spiller en vigtig rolle i at levere dagligvarer til lokalbefolkningen.

12 af disse butikker er en del af Brugsen for Als & Sundeved (BALS) – en forbrugerejet andelsforening, hvor kunderne er medejere og får del i overskuddet.

Butikkerne har arbejdet målrettet på at nedbringe deres klimaaftryk siden 2012. Med initiativer som udnyttelse af overskudsvarme, omlægning fra gas til fjernvarme og forskellige energieffektiviseringer har de reduceret CO₂-udledningen med hele 81 %.

Men indsatsen stopper ikke her. I tæt samarbejde med naboen Danfoss testes og udvikles der nye metoder, der skal sikre, at butikkerne fortsætter med at effektivisere i årene fremover.

Bagom resultaterne

Supermarked og testcenter under ét tag

I flere år har BALS arbejdet systematisk på at sænke energiforbruget i butikkerne. Nogle af de første opgraderinger omfattede skift til LED-belysning og CO₂-baserede køleanlæg.

Energieffektivisering er dog ikke noget, man løser over natten. BALS har udviklet specifikke energiprogrammer og arbejder løbende med overvågning og optimering af energiforbruget – helt ned i detaljen. Et godt eksempel er opdagelsen af, at selv placeringen af kødpakker i køledisken har betydning for energiforbruget.

I 2023 tog BALS et nyt, grønt skridt fremad. I samarbejde med Danfoss åbnede de et af verdens mest energieffektive supermarkeder, 365discount Lunden i Nordborg.

250 m2 af butikken er indrettet som testcenter, hvor ny teknologi afprøves og overvåges, før den rulles ud i de øvrige butikker.

Derudover giver realtidsdata butikscheferne mulighed for hurtigt at opdage problemer i køleanlæggene, så de kan reagere med det samme og dermed undgå både energi- og madspild.

Nedkøling varmer nabolaget op

Har du nogensinde mærket på bagsiden af dit køleskab? Den er varm. Det skyldes, at det kræver energi at køle noget ned – og den proces skaber varme, også kaldet overskudsvarme. I de fleste supermarkeder går denne energi tabt. Men ikke hos BALS.

Alle BALS-butikker er udstyret med varmegenvinding, som opsamler overskudsvarmen fra køle- og fryseanlæggene. Varmen bruges herefter til at opvarme butikken, kontorerne og brugsvand.

De fleste butikker er desuden koblet på det lokale fjernvarmenet. Det betyder, at når de producerer mere varme, end de selv har brug for, sendes overskuddet videre ud på nettet og opvarmer i stedet omkringliggende huse og virksomheder.

Solceller skaber uafhængighed

Supermarkeder står for omkring 3 % af det samlede elforbrug i industrialiserede lande. Det spiller derfor en væsentlig rolle i den grønne omstilling at få reduceret strømforbruget i butikkerne.

For at mindske afhængigheden af elnettet har flere BALS-butikker installeret solceller på tagene og producerer nu grøn strøm direkte på stedet. Flere anlæg er på vej og næste skridt er batterilagring, så overskudsstrøm kan gemmes og bruges, når forbruget er højest.

Energikrisen i 2022 viste med al tydelighed, at lokal produktion af grøn energi ikke kun er godt for klimaet – det øger også robustheden.

Når supermarkederne selv kan producere og styre deres energiforbrug, står de stærkere i mødet med globale udsving i energipriserne.

Download supermarkedscasen som PDF (på engelsk)